Ko tavas dzimumzīmes stāsta par ādas vēzi?

Dzimumzīmes - tās var būt skaistuma zīmes vai arī vēl viens iemesls, kāpēc nokārt galvu. To zina katrs, kuram ir kāda dzimumzīme, kas liekas ne visai pievilcīga un no kuras vislabprātāk gribētos atbrīvoties. Taču tas nenozīmē, ka jānolaiž arī rokas! Ja dzimumzīmīte manāmi atšķiras no pārējām un tās vizuālais izskats neapmierina, pastāv iespēja veikt dzimumzīmes noņemšanu. Taču šajā gadījumā vēl svarīgāka ir biopsija - ādas parauga pārbaude, lai noskaidrotu dzimumzīmes labdabību.

Ne vienmēr dzimuzīmīte ir nemanāma - tā var būt asimetriska, izmēros lielāka par pārējām, atšķirties pēc krāsas, tajā var būt ieauguši matiņi un tā var būt pacēlusies kā neliels pauguriņš. Tā var arī asiņot un turpināt pieņemties izmēros… Tomēr vai zināji, ka aiz šī šķietami nekaitīgā neglītā pīlēna patiesībā var maskēties agresīvākais no audzējiem - melanoma jeb ādas vēzis? 

Varbūt kādreiz pēc sauļošanās esi ievērojis, ka parādījies ne vien apdegums, bet parādījušās arī jaunas dzimumzīmes? Visbiežāk jaunas dzimumzīmes uz ādas parādās tieši ultravioleto staru ietekmē. Ne velti sauļošanās sezonā dermatologi aicina atcerēties par pretapdeguma krēmiem, kā arī atgādina par karstākajām stundām, kurās ilgstoši atrasties tiešā Saules ietekmē nav ieteicams. 

Turklāt šī iemesla dēļ ieteicams dzimumzīmju pārbaudi veikt gan pirms, gan pēc sauļošanās sezonas, kas nozīmē, ka tieši šobrīd ir īstais laiks doties pie dermatologa. Pirmkārt, svarīgi pārbaudīt tās dzimumzīmes, kuru forma, izmērs, krāsa vai citas pazīmes tās izceļ starp pārējām. Otrkārt, pēc sauļošanās sezonas tādā veidā būs vieglāk noteikt, vai parādījušās jaunas dzimumzīmes. Tās tad arī vajadzētu pārbaudīt pēc vasaras.

 

Kad par dzimumzīmi jāsatraucas?

 

Jaunu dzimumzīmju veidošanās vecumā no 20-35 gadu vecumam tiek uzskatīta par normālu parādību. Taču arī šajā vecuma grupā ieteicams pārbaudīt jaunās dzimumzīmes, kas parādījušās Saules ietekmē. Ja jauna dzimumzīme parādās pēc 35 gadu vecuma, to gan obligāti jāparāda speciālistam.

Kad jāsatraucas par dzimumzīmītes krāsu? Tas, ka dzimumzīme ir gaišāka vai tumšāka, ir normāli, taču gadījumos, ja dzimumzīme ir nevienmērīga krāsojuma vai tā maina krāsu, to vajadzētu pārbaudīt. 

Kas dzimumzīmes virsmā var liecināt par melanomu? Nelīdzenas robežas, pauguraina virsma, to noklāj čūlas vai ieauguši matiņi, kā arī tās izmērs pārsniedz diametrā 6 milimetrus.

Vai par normālajām dzimumzīmēm var nesatraukties? Ne visas dzimumzīmes, kuru izskats šobrīd nepiesaista uzmanību, turpinās būt labvēlīgas arī nākotnē. Nav iespējams noteikt, kura no dzimumzīmēm potenciāli var attīstīties par ādas audzēju. Patiesībā pie noteiktiem apstākļiem jebkura no dzimumzīmēm var kļūt ļaundabīga.

 

Melanomas riska grupa

 

Īpašu uzmanību dzimumzīmēm jāpievērš tiem, kas no dabas ar tām ir īpaši apdāvināti - ja to skaits sasniedz 50-100 dzimumzīmes un liela daļa no tām ir savstarpēji atšķirīgas. Tāpat I, II un III ādas fototips var veicināt melanomas attīstību, kā arī gēni, kas nosaka gaišu acu krāsu un rudu vai gaišu matu krāsu.

Tāpat arī visi, kas jo sevišķi mīl sauļoties vai regulāri apmeklē solāriju, ietilpst ādas audzēja riska grupā. Jāņem vērā, ka ultravioletais starojums bojā ādas šūnas. Un, ja cilvēks pakļauj sevi regulārai un intensīvai šī starojuma ietekmei, tas iekļūst ādas dziļākajos slāņos, rezultātā šūnas tiek bojātas, bet organisms ir daudz neaizsargātāks pret melanomas attīstību.

Visi tie, kas atsakās lietot pretapdeguma krēmus un nepievērš to lietošanai uzmanību, būtiski apdraud savu veselību. Jāņem vērā, ka pietiek ar 5 Saules izraisītiem apdegumiem, lai risks saslimt nākotnē ar ādas vēzi dubultotos. Bērnībā vai jaunībā gūts saules apdegums var veicināt risku saslimt ar melanomu nākotnē.

Smēķēšana bojā ne vien plaušas, bet tāpat pakļauj riskam saslimt ar melanomu. Jāatceras, ka šajā kategorijā ietilpst ne vien aktīvie, bet arī pasīvie smēķētāji - tāpēc labāk apdomāt divreiz pirms sastādīt kompāniju draugam, kas vēlas nesteidzīgi un laiski uzsmēķēt tavā klātbūtnē.

Interesanti, ka melanomas sakarā būt par sievieti ir 2 reizes bīstamāk, jo izrādās, ka daiļā dzimuma pārstāvēm ar ļaundabīgo audzēju saslimt ir 2 reizes lielāka iespēja. Un kur nu vēl tām, kuru mīļotie cilvēki mīļi mēdz reizēm iepūst acīs dūmus? Tāpēc sievietēm jo sevišķi jāizvairās no pasīvās smēķēšanas.

 

Kur pārbaudīt dzimumzīmes?

 

Dzimumzīmju vizuālu apskati iespējams veikt arī mājas apstākļos, pārliecinoties, vai kāda no dzimumzīmēm ārēji rada satraukumu un atbilst kādai no pazīmēm, kas liecina par melanomu. Tās dzimumzīmes, kas vizuāli rada pamatotu satraukumu, var doties pārbaudīt pie dermatologa dermatoloģijas klīnikā. Speciālists apskatīs arī pārējās dzimumzīmes un pārliecināsies, ka neviena no tām nerada risku.

Lai pārbaudītu dzimumzīmi, ārsts veiks dermatoskopiju - ar īpašu optisko ierīci tiks palielināta dzimumzīme, tādā veidā ļaujot pārbaudīt ādu zemādas slānī. Dermatoskops tiek saslēgts ar viedierīci vai datoru un fotokameru. Tādā veidā tiek uzņemti fotoattēli ar ādas veidojumu, pēc noteikta laika procedūru var atkārtot un pārbaudīt, vai notikušas kādas pārmaiņas, kas var liecināt par melanomas attīstību. Iespējams veikt arī dzimumzīmju kartēšanu ar video ieraksta palīdzību, kas ir īpaši efektīva metode, lai fiksētu dzimumzīmju stāvokli.

Gadījumā, ja ārsts konstatē, ka konkrētā dzimumzīme ietilpst augsta melanomas riska kategorijā, būs jāveic biopsija, kā arī var tikt piedāvāta dzimumzīmes noņemšana - sākotnējā ādas vēža stadijā izgriežot dzimumzīmi ķirurģiskā ceļā, tiek nodrošināta teju 100% izārstēšanās iespēja. Biopsija nozīmē ādas parauga paņemšanu, lai pārbaudītu, vai tas ir labdabīgs vai ļaundabīgs veidojums.

 

Pārbaudies laicīgi un dzīvo!

 

Vai zināji, ka pirmie saules aizsargkrēmi tika radīti tikai nedaudz vairāk kā pirms 100 gadiem? Bet SPF mērvienība, kas parāda aizsardzības pakāpi pret saules apdegumiem un kuru redzam noradītu uz pretapdeguma krēmu tūbiņām, tika izveidota vien 1962. gadā. Savukārt pirmais 15 SPF krēms tika izgatavots nemaz ne tik tālajā 1978. gadā. Interesanti, ka par spīti saules aizsargkrēma plašajai pieejamībai, pēdējos gados ādas vēža gadījumu skaits pieaug visās pasaules valstīs.

Arī Latvijā melanomas rādītāji mūsdienās ir augstāki. Tomēr, pateicoties modernajām tehnoloģijām un iespējai melanomu jeb ādas vēzi diagnostificēt laikus, ar šo slimību iespējams cīnīties daudz veiksmīgāk. Tāpēc svarīgi pievērst uzmanību savām dzimumzīmēm, neatstāt bez ievērības tās, kuras izceļas, un regulāri veikt dzimumzīmju pārbaudi. Profilaktiskos nolūkos to vajadzētu darīt vismaz reizi gadā.

Pirms sauļošanās sezonas sagaidīšanas laicīgi jāsagādā ne vien pretapdeguma krēmi, bet arī jādodas pie dermatologa pārbaudīt esošos ādas veidojumus! Atceries, ka atklājot agrīnā stadijā, ādas vēzis ir ārstējams un ārsti sola cerīgu prognozi. Tāpēc nevilcinies un gādā par savu dzimumzīmju apskati! Tāpat kā pavasarī sagādājam malku, lai ziemā būtu ko kurināt, tā arī tagad pirms siltās sezonas savas dzimumzīmes jāpārbauda, lai vasarā varētu droši uzturēties saulītē un kādu reizīti arī mierīgi padzīvoties pa pludmali.

*Raksts tapis sadarbībā ar J. Ķīša estētiskās dermatoloģijas klīniku

02/02/2021